Home » Pusašiai – kas tai?

Pusašiai – kas tai?

Pusašiai – kas tai?

pusašis

Automobilio pusašis (dar vadinamas ašies velenu) – transporto priemonės transmisijos mechanizmo dalis, kurios pagrindinė užduotis – sukimo momento, mechaninės jėgos „perkėlimas“ iš pavarų dėžės tiesiai į automobilio stebulę ir varančiuosius ratus. Transporto priemonės varančiosios ašies konstrukcijoje montuojami du pusašiai. Pusašis reikalingas tam, kad užtikrintų sklandų variklio ir varomųjų ratų bendrą darbą, efektyvų mechaninės jėgos perdavimą iš pavarų dėžės į ratus automobilio važiavimo metu.

Automobilio pusašės detalę sudaro ašis, vidinės ir išorinės CV jungtys. Du šarnyrai, įtaisyti pusašio detalėje, užtikrina tolygų mechaninės jėgos perdavimą bet kurioje pakabos ir vairo mechanizmo detalių vietoje. Sklandžiai veikiantys pusašiai ženkliai sumažina vairo kolonėlės vibraciją ir neleidžia automobiliui „trūkčioti“ važiavimo metu. 

Dėl gana patogios pusašio detalės konstrukcijos galima nuimti (atskirai pakeisti) kiekvieną CV jungtį, todėl įmanoma vykdant pusašio remonto darbus keletą kartų naudoti tą patį centrinį veleną (jei nėra ir šios dalies remonto poreikio). Kadangi ašinis velenas yra itin tvirta, retai gendanti dalis, dažniausi pusašio remonto darbai susiję su šarnyrais, jų keitimu.

Pusašius veikiančios jėgos, pusašių tipai

Automobilio judėjimo metu pusašį veikia įvairios jėgos, apkrovos:
 • Dėl rato pasipriešinimo jam riedant atsirandanti sukimo jėga;
 • Šoninės apkrovos, kurių intensyvumas, stiprumas priklauso nuo automobilio svorio, vairavimo stiliaus (važiavimo greičio, pagreičio, stabdymo intensyvumo);
 • Tempimo ir „suspaudimo“ jėgos, atsirandančios jėgos, veikiančios pusašius posūkio metu.
Kuo didesnis automobilio svoris, tuo stipresnis aukščiau išvardintų jėgų poveikis transporto priemonės pusašiams. Atsižvelgiant į šį faktą, buvo suprojektuoti trys pagrindiniai pusašių tipai: 
 • Pusiau neapkrauti;
 • ¾ neapkrauti;
 • Visiškai neapkrauti pusašiai.
Pagrindinis skirtingų pusašių tipų skirtumas – ašies veleno pritvirtinimo prie rato stebulės būdas.

Pagrindinės pusašių gedimo priežastys

Dažniausiai pusašių detalėje sugenda, sulūžta šarnyrai: dėl dulkinių pažeidimo ir vandens bei nešvarumų patekimo į detalės vidų sugenda CV jungtys. Tačiau CV jungtį galima pakeisti sąlyginai paprastai, nekeičiant ašies (centrinio) veleno. Daug nemalonesnis gedimas – paties pusašio veleno lūžimas. Gali būti kelios priežastys tokiam nutikimui: korozija (kai kuriuose automobilių modeliuose sumontuojami guminiai „balastai“, po kuriais metalas genda net greičiau nei vandeniui atvirai pasiekiamose vietose), didelės, nuolatinės pusašių apkrovos važiuojant bekele, staigios apkrovos pusašiams (važiavimas per duobę, didelius kelio nelygumus, atsitrenkimas į kokią nors kliūtį). Ašies veleno konstrukcija yra itin tvirta, tačiau ši detalė irgi turi savo maksimalias apkrovos ribas, kurių geriau neviršyti. Žinoma, pusašiai kartas nuo karto tiesiog sugenda: net ir geriausias, aukščiausios kokybės metalas pamažu praranda savo tvirtumą, dėl nuolatinio dėvėjimosi detalės paviršiuje gali atsirasti nelygumų, įdubimų, ilgai (arba itin sudėtingomis sąlygomis) eksploatuojamų automobilių pusašius paveikia korozija. Automobilio eksploatacijos metu pusašiai patiria itin dideles apkrovas, ypač tada, kai važiuojama prastos kokybės kelio danga arba bekele. Pusašius veikiančios apkrovos dar padidėja, jei vairuotojas atlieka staigius posūkius, pagreitėjimo ir stabdymo veiksmus. Patariame ne tik apdairiai, atsakingai vairuoti savo transporto priemonę, bet atliekant reguliarias patikras nepraleisti ir automobilio pusašių bei su jais susijusių detalių apžiūros. Tokiu būdu galėsite būti daug labiau užtikrintas dėl to, jog Jūsų vairuojama transporto priemonė važiavimo metu veiks saugiai, patikimai, o Jūs – automobilio vairuotojas – galėsite mėgautis sklandžiu vairavimo procesu!

Kokybiškas automobilių dalių remontas

Sailenblokų defektus, gedimus išduodančius ženklus galima atpažinti vairavimo metu. Žemiau pateikiame keletą galimų sailenblokų defektų požymių. Pastebėjus kurį nors iš jų, patariame nedelsiant apžiūrėti, o prireikus pakeisti tinkamai nebeveikiančius sailenblokus.
 • Padidėjusi, juntama kėbulo vibracija automobilio važiavimo metu;
 • Padidėjęs pakabos standumas;
 • Girgždesys, beldimas automobilio pakaboje;
 • Padidėjęs padangos protektoriaus šoninis nusidėvėjimas;
 • Padidėjęs pakabos svirties laisvumas.

Kokybiškas automobilio remontas IĮ „ŠASI“

Norintiems greitai ir kokybiškai suremontuoti savo automobilį, mes – IĮ „ŠASI“ – siūlome savo paslaugas. Konsultuojame su įvairiomis automobilių problemomis susiduriančius klientus, remontuojame mašinų važiuokles, šarnyrus, traukes, stabdžių sistemas ir kitas dalis, teikiame važiuoklės diagnostikos, kompiuterinio ratų suvedimo paslaugas. Dirbame taip, jog remontui savo automobilį viename iš mūsų autoservisų palikę žmonės būtų garantuoti, jog jų transporto priemonė bus suremontuota sparčiai ir kokybiškai bei po atliktų darbų kiek įmanoma ilgiau džiugins savininką saugiu ir komfortišku važiavimu. Mūsų autoservisus galite rasti Panevėžyje (Paliūniškio g. 13) ir Utenoje (Palijoniškio g. 1a).
Scroll to Top