Home » Ratų guoliai – kas tai?

Ratų guoliai – kas tai?

Ratų guoliai – kas tai?

ratų guolio gedimo požymiai

Automobilio rato guolis – itin svarbi metalinė rato detalė, jungianti automobilio ratą su jo ašimi. Tai plieninių rutulių (rutuliniame guolyje) arba ritinėlių (ritininiame guolyje) komplektas, tolygiai išdėstytas metaliniame žiede. Ratų guoliai leidžia ratui suktis sklandžiai bei su minimalia trintimi. Ratų guoliai yra ratų, automobilio saugai svarbūs komponentai, sukurti taip, kad atlaikytų radialines ir ašines apkrovas, atsirandančias dėl gravitacijos, pagreičio, stabdymo ir šoninės reakcijos jėgų, veikiančių vairuojamą transporto priemonę. Jei ratų guoliai Jūsų vairuojamame automobilyje nebeveikia tinkamai, patariame juos kuo skubiau pakeisti.

Kiek laiko ratų guoliai veikia tinkamai?

Vidutinis rato guolio „tarnavimo“ laikas automobilyje – 135 000–160 000 km. Tačiau norime atkreipti dėmesį, jog tai yra tik orientacinis rodiklis. Tikrasis rato guolio tarnavimo laikas priklauso ir nuo pačios detalės kokybės, ir nuo transporto priemonės eksploatavimo sąlygų.

Kodėl atsiranda ratų guolių gedimai?

Ratų guolių gedimai gali atsirasti dėl daugybės itin įvairių priežasčių. Pateikiame Jums pagrindines galimas tokio gedimo priežastis. Netinkamas rato guolio montavimas. Netinkami rato guolio montavimui naudojami įrankiai, pvz., plaktukas ar smūginis veržliaraktis, gali pažeisti išorinę ar vidinę rato guolio dalis. Jei remontuojant, keičiant rato guolį naudojami seno guolio priedai (pvz., varžtai, veržlės, žiedai, kaiščius ir t.t.), užuot pasirinkus naujas detales, naujai pakeistas, suremontuotas rato guolis veikdamas važiavimo metu gali susidurti su įvairiomis problemomis, gali būti paspartintas guolio dėvėjimosi procesas bei padidėti nelaimingo atsitikimo rizika. Patariame keičiant, remontuojant rato guolį naudoti tik naujas, kokybiškas, nenudėvėtas detales. Žala rato guoliui, kuri atsiranda dėl smūgių arba važiavimo prasta kelio danga. Įvairūs smūgiai, atsitrenkimai į kelio nelygumus, bortelius ir kt., gali pažeisti rato guolį ir sutrumpinti šios detalės tinkamo veikimo laiką. Sudėtingos eksploatacinės transporto priemonės sąlygos – valdant transporto priemonę vandens apsemtame, itin purviname kelyje, gali sugesti rato guolis. Įvairūs teršalai, vanduo, nešvarumai, kelio dulkės ar barstomoji druska gali patekti už tarpiklių, į rato guolio vidų, užteršti guolio tepalą bei pažeisti šią stabiliam, saugiam automobilio valdymui itin svarbią detalę. Netinkamai parenkamos, sumontuojamos transporto priemonės modifikacijos – sumontavus didesnius ar platesnius, nei įprasta Jūsų vairuojamo automobilio modeliui, ratus, standesnius amortizatorius, pakabos spyruokles, transporto priemonės rato guolis gali būti neproporcingai stipriai apkrautas bei dėl to daug greičiau susidėvėti. Naujus ratus, padangas, spyruokles ir amortizatorius savo automobilyje montuokite atsižvelgdami į  transporto priemonės gamintojo nurodomą informaciją. Taip sumažinsite nenumatytas neigiamas pasekmes įvairioms Jūsų automobilyje važiavimo metu veikiniančioms detalėms. Prasta rato guolio kokybė – klasikinė, gana akivaizdi rato guolio gedimo priežastis. Šį detalė dėl savo darbo specifikos važiavimo metu patiria nuolatines dideles apkrovas. Jei ratų guoliai pagaminti iš prastos kokybės medžiagų, jie gali anksčiau laiko nusidėvėti, sulūžti.

Kokie yra rato guolio gedimo požymiai?

Išsiaiškinus dažniausias rato guolio gedimo priežastis, verta panagrinėti ir požymius, parodančius tai, jog verta patikrinti, o gal būti ir keisti, remontuoti sugedusį rato guolį ar su juo susijusias detales.
Triukšmas automobilio vairavimo metu. Rato guolio gedimą gali išduoti įvairūs ūžesiai, įprastam važiavimui nebūdingi garsai, kurie stiprėja didinant vairuojamos transporto priemonės greitį arba atliekant posūkius. Prie nepageidaujamų, galimą guolio gedimą signalizuojančių garsų priskiriamas ir girdimas triukšmas važiuojant nelygia kelio danga bei nuolatinis garsus transporto priemonės „kaukimas“ ar automobilio girgždėjimas vairuojant. Apie vairo guolio gedimus signalizuoti gali ir atsiradęs per didelis vairo laisvumas, vairo vibracija, kurios intensyvumas kinta didinant ar mažinant vairuojamo automobilio greitį arba posūkiuose. Vienas iš galimų guolio problemų ženklų gali būti ir ABS gedimas. ABS sistemos problemos gali kilti dėl į rato guolį integruoto ABS sistemos jutiklio gedimo.

Kokie pavojai gali kilti važiuojant su blogu rato guoliu?

Patariame vengti ilgų kelionių tada, kai žinote, jog Jūsų automobilio rato guolis jau susidėvėjęs ir atėjo laikas jį keisti. Kaip ir minėjome, rato guolis transporto priemonei yra itin svarbus. Jis tarytum jungtis tarp automobilio rato ir likusios transporto priemonės. Dėl bet kokios su rato guoliu susijusios problemos gali būti rimtų pasekmių varančiajai automobilio ašiai, vairo sistemai, o dėl to – ir Jūsų saugumui.
Tikimybė maža, tačiau kartais įvyksta būtent taip, jog vos pastebėjus pirmuosius gedimo požymius, rato guolis sugenda iš karto ir nepataisomai. Patariame nerizikuoti, laiku atlikti techninės apžiūros, remonto darbus.

Ratų guolių keitimas

Nors šiuolaikinius ratų guolius montuoti lengviau nei bet kada anksčiau, norint užtikrinti maksimalų našumą, ilgaamžiškumą ir saugumą, būtinas teisingas montavimas, tinkamų įrankių naudojimas ir nustatytų priveržimo momentų laikymasis. Todėl rekomenduojame ratų guolius montuoti profesionaliam mechanikui, turinčiam atitinkamų įgūdžių ir įrankių arsenalą.

Kokybiškas ir greitas automobilių remontas su IĮ „Šasi“

Norintiems greitai ir kokybiškai atlikti savo automobilio remonto darbus, siūlome apsilankyti mūsų – IĮ „Šasi“ – autoservisuose Panevėžyje arba Utenoje. Atliekame itin įvairius – automobilio važiuoklės remonto, guolių (tame tarpe ir stebulės), amortizatorių keitimo, automobilio diagnostikos ir kitus – darbus! Dirbame greitai, saugiai ir kokybiškai tam, jog kasdieniniams darbams atlikti automobilius vairuojantys mūsų klientai kelyje jaustųsi saugiai ir patogiai!
Scroll to Top