Home » Amortizatoriai – kas tai?

Amortizatoriai – kas tai?

Amortizatoriai – kas tai?

galiniai amortizatoriai

Amortizatoriai – viena iš svarbesnių automobilio pakabos sudedamųjų dalių. Šios transporto priemonės detalės veikimo principas – ganėtinai paprastas. Amortizatoriai „sugeria“ transporto priemonės važiavimo metu dėl nevisiškai lygaus kelio paviršiaus atsirandančius mechaninius spyruoklių svyravimus bei sustabdo tolesnį jų perdavimą į automobilio kėbulą. Taip garantuojamas geresnis padangų sukibimas su kelio danga, lengvesnis, stabilesnis vairuojamos transporto priemonės valdymas, užtikrinamas didesnis ja keliaujančių asmenų patogumas važiavimo metu.

Automobiliuose naudojami amortizatoriai paprastai skirstomi į du pagrindinius, savo veikimo principu besiskiriančius, tipus: dujinius ir hidraulinius (tepalinius) amortizatorius. Hidraulinių amortizatorių cilindruose mechaniniai svyravimai slopinami oro ertmės pagalba. Tuo tarpu dujinių amortizatorių veikimo atveju vietoje oro ertmės svyravimų slopinimui naudojamos azoto dujos, kurios amortizatoriuose gali būti suspaustos itin skirtingu slėgiu (nuo 6 atmosferų kasdieniniam važiavimui naudojamose transporto priemonėse, iki 25 sportiniuose, lenktyniniuose automobiliuose).

Kada ir kodėl reikia keisti amortizatorius?

Natūralu, jog amortizatoriai, kaip ir bet kuri kita nuolat naudojama, išorinių aplinkos veiksnių veikiama automobilio detalė, dėvisi, reikalauja nuolatinės priežiūros, o atėjus laikui – ir keitimo. Norint užtikrinti saugų ir patogų važiavimą automobiliu, amortizatorius reikia tikrinti kas 20 000 nuvažiuotų kilometrų bei keisti tuo atveju, jei ženkliai suprastėja jų veikimas. Amortizatorių būklė gali būti patikrinta ant specialaus stendo. Tikrinimo metu nustatomas amortizatoriaus funkcionalumo lygis. Jei jis siekia 50 ar mažiau procentų, ši pakabos detalė lengvųjų automobilių atveju paprastai keičiama. Naudinga žinoti ir tai, jog amortizatoriai, siekiant užtikrinti optimalų jų veikimą, saugumą vairuojant, kaip ir stabdžių trinkelės, keičiami poromis. Vidutiniškai automobilio amortizatoriaus keitimo laikas ateina nuvažiavus 80 000 – 100 000 km. Dažniausios amortizatorių keitimo priežastys – alyvos nuotėkis arba suplyšusios gumos, taip pat ir dėl kritulių, smėlio, druskos veikimo atsiradusi korozija. Amortizatorių kokybiško tarnavimo laikas kiekvienos transporto priemonės atveju gali būti itin įvairus. Jis priklauso ir nuo kas dieną automobiliu nuvažiuojamo atstumo, ir nuo vietovės, kurioje dažniausiai važiuojama, gamtinių sąlygų, ir nuo kelių, kuriais važiuojama, būklės. Kuo didesni kelio nelygumai, prastesnė dangos kokybė, tuo aktyviau naudojami amortizatoriai, kurie važiuojant prastos būklės keliu dėvisi greičiau.

Mašinos važiuoklės remontas

Tada, kai keičiate amortizatorius, patariame apžiūrėti ir kitas automobilio pakabos, važiuoklės dalis. Sugedus amortizatoriams, gali būti paveiktos su jais glaudžiai susijusios detalės – šarnyrai, stabilizatoriai. Amortizatorių keitimo metu rekomenduojama apžiūrėti, keisti ir kitas pakabos dalis – viršutinius atraminius guolius, apsaugas, ribotuvus (vadinamąsias atmušimo gumas) bei gumines pakabos įvores (vadinamuosius sailenblokus). Patariame netaupyti savo saugumo sąskaita ir tolygiai remontuoti, keisti visas to reikalaujančias savo vairuojamos transporto priemonės dalis. Taip galėsite būti garantuotas dėl savo transporto priemonės patikimumo ir saugaus bei patogaus jos valdymo kelyje! Kai kalbame apie tai, kaip išsirinkti patikimai, kokybiškai ir kuo geresnėmis kainomis remonto darbus atliekantį autoservisą ar privatų meistrą, svarbu atsižvelgti, įvertinti kelis aspektus. Pirmiausia ir svarbiausia – su autoservisu susijusios rekomendacijos, atsiliepimai. Apie patikimus, kokybišką remontą atliekančius autoservisus, meistrus pasiteiraukite šioje srityje patirties ar supratimo turinčių draugų, pažįstamų, jei rasite, paskaitykite internetinius atsiliepimus apie įmonę. Taip pat svarbu ir kaina, ir atliekamų darbų kokybė. Nors klientui palankios kainos nustatymas – ne itin sudėtingas veiksnys, kurį atlikti galite skirdami tam pakankamai laiko ir pastangų, atliktų darbų kokybę (ypač tada, jei nesate specialistas, daug patirties automobilių remonto darbuose turintis žmogus) vos sėdus už remontuotos mašinos vairo nustatyti gali būti gana sudėtinga. Remonto darbų kokybė yra glaudžiai susijusi su reputucija, tad, jei nenorite aklai pasitikėdami vykti į pirmą pasitaikiusį, ar geriausią kainą pasiūliusį autoservisą, patariame gauti kuo daugiau su remonto vieta susijusių atsiliepimų, mąstyti kritiškai, skirti laiko ir apsvarstyti gaunamus remonto darbų pasiūlymus su kainomis. Renkantis miestą, vietą kurioje remontuosite savo automobilį, svarbu atsižvelgti ne tik į vidutinę vyraujančią kainą, bet ir į numanomos atliekamų darbų kokybės aspektą. Pavyzdžiui, nors mašinos važiuoklės remontas Utenoje finansiškai gali kainuoti pigiau, nei Panevėžyje, svarbu ne tik kainos, bet ir atliekamų darbų kokybės derinys, Jūsų automobilį taisančių darbuotojų atsakingumas, sąžiningumas.
Scroll to Top